Instalacje fotowoltaiczne składają się z modułów. Za ich pomocą światło słoneczne generuje energię elektryczną. Prąd ten można dostarczyć do sieci państwowej lub wykorzystać samodzielnie. W przypadku przekierowania do sieci publicznej otrzymuje się gwarantowane przez prawo wynagrodzenie za dostarczanie prądu.
Instalacja fotowoltaiczna na miarę potrzeb
Typowe instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych mają powierzchnię około 50 m². Pozwala to na uzyskanie mocy zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej od 6 do 7 kW. Odpowiada to średnim wartościom. Przy sprawniejszych modułach lub bardzo dobrych lokalizacjach można wytworzyć więcej energii elektrycznej.
Zwrot z inwestycji
Możliwe jest własne zużycie energii słonecznej do 30%. Oznacza to, że w zależności od rozwoju cen energii elektrycznej można uzyskać kilkaset euro rocznie na cenach produkcji energii elektrycznej, Pozostałe 70% można dostarczyć według bieżących stawek do sieci publicznej. W podsumowaniu uzyskuje się ponad 20000 euro dochodu lub 6,4% zysku z inwestycji w okresie amortyzacji, które można sfinansować w 100% tanim kredytem. Tak więc odpowiedź na pytanie – czy warto dziś wykorzystywać instalacje fotowoltaiczne? – okazuje się oczywista. Podstawą założenia jest odpowiednia powierzchnia instalacji fotowoltaicznych oraz rzetelna oferta wykwalifikowanego producenta instalacji.
Sprzęt peryferyjny
Instalacja fotowoltaiczna potrzebuje w niektórych przypadkach współpracy akumulatorów energii słonecznej. Idea jest wspierana przez państwo dzięki innemu programowi. W ramach programu wsparcia akumulatory energii słonecznej do instalacji fotowoltaicznych są również finansowane przez pożyczki z preferencyjnymi odsetkami.
Perspektywa cenowa
W ostatnich latach ceny instalacji fotowoltaicznych coraz bardziej spadają. Według ankiety przeprowadzonej wśród firm partnerskich na temat porównania asortymentu instalacji fotowoltaicznych średnia cena za kilowatogodzinę w 2019 r.przy oddaniu pod klucz instalacji fotowoltaicznej wynosiła około 1500 euro. W porównaniu z 2009 r.stanowi to spadek cen o około 50 procent. Obecnie ceny pozostają względnie stabilne i nieznacznie spadają. Tak więc zakup instalacji fotowoltaicznej jest uzasadniony pomimo zmniejszenia wsparcia rządowego, przede wszystkim ze względu na długoterminowy wzrost cen energii elektrycznej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..