Programowanie to bardzo uznana na rynku pracy umiejętność. Dobrzy programiści są rozchwytywani, a ci z długim stażem oprócz dużych zarobków mają także dużo pozapłacowych wymagań. Programiści często pracują jako freelancerzy, ale też często współpracują na stałe na zasadzie umów B2B.
Istnieje kilka głównych nurtów programowania i języków pisania kodu. Do najpopularniejszych należą Java, C++, Python, ale istnieje też wiele mniej znanych języków na co dzień zaszytych w mechanizmach stron internetowych czy programów. Dla przeciętnego użytkownika internetu, nazwą, z którą może się on najszybciej zetknąć jest Java. Wielu programistów na początek przygody z kodowaniem wybiera właśnie ten język.
Istnieje mnóstwo form nauki programowania. Można nauczyć się kodowania podczas studiów informatycznych, które przygotowują dobrze z punktu teoretycznego, ale słabo z punktu praktycznego. Wielu programistów należy też do samouków, którzy swoją wiedzę wiele lat zgłębiali ucząc się z książek, internetu czy od innych fachowców, albo realizując małe projekty uczyli się z doświadczenia. Dobrą formą startu do nauki programowania jest praca przy wykonywaniu stron internetowych. Ucząc się tworzenia grafik, rozplanowania stron prędzej czy później trzeba wpaść na zagadnienia związane z kodem HTML, następnie ze stylami CSS. Dalej jest już tylko krok do większego zaawansowania i rozpoczęcia przygody z Java Script. Programowanie Java to jedna z najlepszych opcji rozbudowy i upiększania stron internetowych. Wymogi dzisiejszych czasów czynią stronę maksymalnie responsywną, interaktywną i dostosowaną do świadomych użytkowników internetu, co można realizować tylko przy użyciu wszechstronnych form kodowania.
Inną formą nauki programowania, szczególnie popularną w ostatnich latach są tak zwane bootcampy programistyczne, gdzie płacąc określoną kwotę można przez krótki, ale intensywny czas, np. miesiąc zgłębiać w grupie szkoleniowej tajniki programowania. Uczestnicy są stale pod opieką mentora, który wskaże kierunki rozwoju i poda na tacy niezbędną wiedzę. Od kandydata na programistę będzie zależało jak tę wiedzę dalej wykorzysta, lecz patrząc na rynek programistyczny jest to bardzo szybka forma wyszkolenia programisty, który już w pierwszej fazie pracy będzie posiadał pewną dawkę wiedzy praktycznej.
Programowanie to dziedzina, która tak samo jak internet stale się rozwija, więc należy być na bieżąco i wykorzystywać nowinki w tworzonych przez siebie rozwiązaniach. Nie służy więc programiście, gdy tylko klepie beznamiętnie powtarzalne elementy kodu. Satysfakcjonujące jest dla niego, gdy kod dostosowuje się do wymagań stawianych przez użytkowników i rynek. Programowanie to nie tylko klucz do zrobienia jakiegoś rozwiązania, ale też do przyspieszenia działania całej strony, zoptymalizowania jej rozmiaru. Dzisiejsze kody mogą być naprawdę bardzo długie, co prawda przeglądarka internetowa dysponuje dużą większymi możliwościami niż oko ludzkie, ale namnożenie długich konstrukcji skryptowych na różnych podstronach nie sprzyja ogólnej płynności – cała sztuka więc, aby programista utrzymał swoje dzieło w porządku i programistycznej higienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here