Programowanie to proces projektowania, sprawdzania oraz kreowania kodu komputerów lub mikroprocesorów. Scratch programowanie to jego część. Jest to proces często czasochłonny i zajmuje długie godziny, aczkolwiek bez programistów większość wynalazków współczesnego świata nie mogłaby istnieć. Strony internetowe, programy do obsługi tekstu, robienia prezentacji (takie jak oferuje nam np. pakiet Office) bądź gry są dziełem programistów. O ile proste programy dodające do siebie liczby bądź wykonujące inne proste operacje matematyczne to dosłownie kilka minut pracy to gry bądź wspomniane już programy takie jak Word czy PowerPoint to tysiące linijek kodu i setki, a nawet tysiące godzin pracy kilku, kilkunastu ludzi.
Zawód programisty to jeden z zawodów przyszłości. Programiści piszą aplikacje na telefony, programują gry i używają do tego różnych języków programowania takich jak C, C++ czy JavaScript. Programowanie wymaga jednak także znajomości kompilatorów, czyli programów sprawdzających czy nasz kod jest poprawnie napisany, algorytmów oraz podstaw projektowania aplikacji. Osoba pracująca w tym zawodzie ma duże szanse rozwoju, ponieważ świat idzie do przodu, ciągle są odkrywane nowe dziedziny oraz nowe języki programowania, których opanowanie może nam dać w przyszłości pracę, za którą niektóre firmy płacą nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Często rodzice patrząc na zainteresowania dzieci, szukają w nich ewentualnej przyszłej pracy dla pociechy. Rodzice patrząc jak ich pociecha interesuje się światem natury widzą w niej przyszłego lekarza, obserwując jak ich dziecko poświęca cały swój wolny czas na rysowanie dostrzegają w nim przyszłego malarza. Wprawdzie przedszkolak bądź dziecko w wieku szkolnym nie będzie pisało programów bądź tworzyło gier, jednak, jeżeli ma zdolności do logicznego myślenia, interesuje się różnymi procesami zachodzącymi w świecie, warto zapoznać go ze środowiskiem programowania nazywanym Scratch.
Jest to jeden z prostszych interfejsów, który swoją premierę miał w roku 2003. Jest to język programowania stworzony specjalnie dla dzieci od 8 roku życia. Elementy tego języka mają kształt puzzli, które dziecko może dowolnie układać, w ten sposób ustalając kolejność wykonywanych przez duszka (postać na ekranie, która może przybierać kształty np. zwierząt) czynności i ruchów. Postać idzie rysując za sobą różnokolorowe linie. Dzięki temu dziecko widzi efekty swojej pracy, może zmieniać poszczególne elementy i widzieć jak zmiana tych elementów wpływa na to, co postać wykonuje na ekranie.
Język ten ma na celu wyrobić w dziecku ciekawość, ma zrozumieć pojęcie algorytmu, tworzyć poprzez pojedyncze czynności bardziej skomplikowane elementy. Taka nauka ma na celu zachęcić dziecko do dalszej zabawy z programowaniem, zainteresować, zachęcić do odkrywania kolejnych, coraz bardziej skomplikowanych języków programowania. Praca, jako programista jest jednym z najlepiej rozwijających się zawodów i jeśli ośmiolatek zainteresuje się Scratchem i będzie próbował zrozumieć ten język i tworzyć własne programy to bardzo prawdopodobne jest, że za kilkanaście lat już, jako dorosły człowiek będzie programował strony bądź tworzył gry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here