Stawki za roboczogodzinę programistów kuszą każdego – od osób wszechstronnie wykształconych po osoby, które dopiero skończyły szkołę średnią. Są to też jedne z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce – co sprawia, że rocznie produkujemy tysiące osób, które znają język programowania, a co za tym idzie społeczeństwo zaczyna się wzbogacać. Jednak produkcja osób, które zaczynają wchodzić do świata informatycznego jest zbyt mała i zbyt wolna – rocznie potrzebujemy o wiele więcej programistów, niż jesteśmy w stanie wyuczyć. Co to sprawia? Że stawki za pracę informatyków rosną w zawrotnym tempie, a utrzymanie programisty w firmie jest niezwykle ważną rzeczą – dlatego podwyżki mogą sięgać nawet kilka tysięcy złotych.
Jaki język wybrać na początek? Powstaje dużo poradników i ocen, które są najłatwiejsze. Wiele osób twierdzi, że programowanie c++ jest jest jednym z najłatwiej przyswajalnych dla ludzi, bo frazy są dość krótkie. Inni od razu radzą aby wskoczyć na Javę, bo jest najpopularniejsza i najbardziej przydatna. Nie ma się co dziwić – króluje „na rynku” i czerpią z niej inne języki, np. język Kotlin. Wiele osób radzi również aby zacząć od Pythona – ten niepozorny język jest również królem jeśli chodzi o jakość i efektywność pracy.
Niezależnie od wyboru języka programowania, jest ogrom pracy, który trzeba włożyć, aby się go nauczyć. Przede wszystkim trzeba ćwiczyć myślenie logiczne i analityczne, a także starać się rozwiązywać problemy samodzielnie, używając przede wszystkim internetu jako źródła wiedzy. W żadnej innej branży nie liczy się tak jak tutaj wiedza zdobywa w „zaciszu domowym” ponad dyplomem z uczelni. Nadzieję w tym widzą przede wszystkim osoby, które nie zdecydowały się na pracę, zamiast pójść na studia. Przebranżowić i wejść do świata IT jako świeżak może każdy – od osoby w średnim wieku po osoby młode, niedoświadczone zawodowo. Każdy znajdzie działalność dla siebie – od analityka biznesu, testera, kierownika projektów, aż po programistę.
Od czego zacząć? Przede wszystkim od podszkolenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim – bez tego ani rusz. W świecie informatyki wszystko jest w tym języku, co sprawia, że poruszanie się bez niego może nastręczyć wiele trudności. Dodatkowo, największe pieniądze zarabiają w IT te osoby, które pracują wraz z zagranicznymi klientami – wymiana waluty sprawia, że zagranicznym firmom opłaca się inwestować w Polsce – zapłacą kilkakrotnie mniej niż gdyby zdecydowali się robić to na miejscu – w swoim rodzinnym kraju.
Co jest istotne – niewielki potencjał na początek wystarcza, aby zacząć. Poradników w internecie odnośnie jakości i logiki pisania kodu jest ogrom – wystarczy poszukać, a co ciekawsze problemy znaleźć na forach do tego przeznaczonych. Niektórzy twierdzą, że praca programisty polega w dwudziestu procentach na pisaniu kodu, a w osiemdziesięciu procentach na wyszukiwaniu i przekopiowywaniu informacji z sieci. Czy to prawda? Zdecydowanie tak – co potwierdzają monitory programistów w ich naturalnym środowisku.