Maszyny sterowane alfanumerycznie stanowią bardzo duże znaczenie na aktualnym rynku przemysłowym. Powoli odchodzi się od maszyn, które musiały być sterowane ręcznie. Niestety ręczna obsługa tych maszyn wpływała na ich mniejszą dokładność. Coraz większą popularnością cieszą się więc obrabiarki sterowane numerycznie. Można więc przypuszczać, że zawód operatora maszyn CNC będzie również nabierał znaczenia. Dlaczego? Może i maszyna jest zdecydowanie bardziej dokładna niż człowiek, który miałby wykonać daną czynność manualnie. Ale zanim ta maszyna zacznie wykonywać swoje zadanie to potrzebuje aby ktoś zaprogramował jej zespół czynności, które ma wykonać. To jest właśnie rola operatora tych maszyn. Musi on wykonać szereg operacji niezbędnych do tego, aby obrabiarka działała prawidłowo. Ponadto musi on przeprowadzać różnego rodzaju czynności diagnostyczne i serwisowe.
Programowanie CNC to umiejętność, której można się nauczyć na różnego rodzaju kursach. Dostępnych jest aktualnie także całe mnóstwo książek w tym temacie. Można poszerzać swoją wiedzę teoretyczną oglądając filmy na portalach wideo. Ale nie należy zapominać o tym, że poprzez samodzielną naukę nie jesteśmy w stanie zdobyć doświadczenia praktycznego. Udział w profesjonalnych szkoleniach pozwala nie tylko zdobyć szereg informacji praktycznych z zakresu programowania maszyn CNC, ale przede wszystkim daje szansę odbycia zajęć praktycznych. Na koniec uczestnik takiego kursu uzyskuje specjalny certyfikat, który umożliwia mu zdobycie pracy na stanowisku operatora CNC.
Jedną z rzeczy, których musi nauczyć się programista maszyn alfanumerycznych jest tak zwany alfabet CNC. Bez jego znajomości nie jest możliwe profesjonalne programowanie. Alfabet ten zawiera zawiera listę kodów, które są uniwersalne dla większości maszyn i umożliwiają zlecenie maszynie wykonanie konkretnej czynności. Istnieje także część kodów, które są unikalne i charakterystycznie tylko dla jakiegoś konkretnego modelu tychże maszyn. Poza alfabetem bardzo ważna jest także wiedza z zakresu materiałoznawstwa a także zdolności matematyczne.
Jeszcze do niedawna programista CNC musiał tworzyć cały kod dla maszyn ręcznie. Wiązało się to z bardzo dużą ilością pracy. Obecnie istnieje bardzo wiele programów, które znacznie przyspieszają cały ten proces. Wszystko po to, aby uzyskany kod był jak najbardziej efektywny a maszyna wykonała całą serię zadań w sposób jak najbardziej optymalny. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy tworzy się modele rozbudowane z bardzo dużą ilości skomplikowanych części. W przypadku prostszych kształtów może się jednak okazać, że ręczne zaprogramowanie maszyny może być lepszym wyborem.
Zawód operatora CNC jest dość dobrze opłacanym. Rzadkością są zarobki poniżej 3000 zł. Średnie wynagrodzenie przekracza 4000 zł. Wszystko oczywiście zależy od posiadanych umiejętności, stażu pracy oraz zakładu, w którym się pracuje. Wiele jest także ofert pracy dla operatorów CNC zza granicy, a wtedy zarobki są nawet kilka razy wyższe.