Mnóstwo fachowców, uwzględniając naprawdę rozmaite branże, bardzo często ma do czynienia z tym konkretnym terminem. Co to generalnie oznacza? Jakie informacje warto zapamiętać sobie raz na zawsze na temat konwersji norm ISO/DIN/PN? Ile potrzeba czasu, aby wykonać to zadanie – biorąc pod uwagę na przykład śruby sześciokątne z pełnym gwintem?
Normy ISO/DIN/PN
Na początek warto poznać najważniejsze informacje dotyczące tych wszystkich wyżej wymienionych skrótów. Najłatwiej będzie chyba zapamiętać termin odnoszący się do oznaczenia PN. To bowiem nic innego, jak Polskie Normy. Pozytywną informacją jest ogólnie fakt, że coś takiego istnieje. Druga strona medalu jest taka, że Polskie Normy mają zasięg tylko i wyłącznie krajowy, dlatego do handlu na przykład z firmami zagranicznymi trzeba znać inne oznaczenia. Najlepiej posługiwać się normami ISO. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna działa na różnych kontynentach, w tym momencie ma 162 państwa członkowskie. Od 1947 roku jest to także Polska. Takie normy są najbardziej powszechne i najczęściej stosowane uwzględniając transakcje na poziomie podmiotów z różnych krajów. Warto też wiedzieć co nieco na temat norm DIN. Niemiecki Instytut Normalizacyjny powstał w 1917 roku, a w tym momencie ma siedzibę w Berlinie. Zadaniem tej placówki jest sprawdzanie, zatwierdzanie lub wycofywanie norm DIN. Ciekawostką jest fakt, że pierwsza norma powstała już ogólnie w 1918 roku.
Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-933-iso-4017-szesciokatne-pelnym-gwintem/
Konwersja pomiędzy normami
Wykonanie tej konkretnej czynności, jaką jest konwersja norm ISO/DIN/PN nie powinno stanowić zbyt wielkiego kłopotu lub problemu. Załóżmy, że chcecie kupić albo sprzedać śruby sześciokątne z pełnym gwintem. Znacie tylko na przykład DIN 933? Elementy tego typu są bardzo popularne, ponieważ posiadają metryczny rodzaj gwintu, występują w pięciu różnych klasach wytrzymałości, a także mają uniwersalne zastosowanie (na przykład przy budowie konstrukcji stalowych). Co zrobić, aby poznać pozostałe oznaczenia, a szczególnie chodzi nam o normy ISO? W takim wypadku bardzo przydatnym narzędziem jest tabela konwersji norm. Można ją znaleźć między innymi na internecie. Jest tam specjalne miejsce, gdzie trzeba wpisać znaną normę, zupełnie tak, jakbyście wpisywali adres strony internetowej w pole wyszukiwarki. Wystarczy tylko kliknąć enter, aby dowiedzieć się, jakie są w tym przypadku ogólnie pozostałe oznaczenia. Warto mieć świadomość, że śruby sześciokątne z pełnym gwintem posiadają też normy ISO 4017 i PN 82105.