Większość osób, które ubiegają się o kredyt, zastanawia się, czy ich zdolność kredytowa jest odpowiednia. Szczególnie przywiązujemy uwagę do tego, czy najważniejsze jej aspekty np. zarobki będą wystarczająco dobre w ocenie banku. Oczywiście ma to duże znaczenie podczas analizy wniosku kredytowego, jednak nie można zapominać także o innych ważnych czynnikach. Jednym z nich jest historia kredytowa.
Wiele osób zapomina o historii kredytowej, a może mieć ona duże znaczenie w kontekście otrzymania kredytu. Jak więc budować historię kredytową? Co ma na nią pozytywny a co negatywny wpływ? Razem ze specjalistami Spłata Pożyczek odpowiemy na te pytania.
Historia kredytowa – co to jest?
Zanim dowiesz się, w jaki sposób budować dobrą historię kredytową warto, abyś wiedział, czym ona tak właściwie jest. Najprościej mówiąc, jest to zapis zadłużeń, jakie dana osoba miała i ma do tej pory. W historii kredytowej znajdziemy informacje na temat tego, czy kredytobiorca spłacał swój dług w terminie i czy nie wystąpiły w międzyczasie żadne opóźnienia.
Dzięki historii kredytowej bank wie, czy jesteś rzetelnym i wiarygodnym klientem i czy warto, jest Ci zaufać i powierzyć pieniądze. Dzięki niej można przeanalizować przyzwyczajenia finansowe danej osoby – czy zaciąga ona kilka kredytów jednocześnie, czy może woli spłacić jeden i dopiero zdecydować się na drugi. Wbrew pozorom takie informacje mają znaczenie i mogą zadecydować o tym, czy dostaniemy dany kredyt, czy też nie.
Jak budować historię kredytową?
Budowanie historii kredytowej nie jest czymś, co zajmuje kilka dni – składa się na to wiele czynności, które często zajmują długie miesiące, a nawet lata. Wymaga to więc cierpliwości oraz konsekwencji. Po pierwsze warto zacząć to robić już w młodym wieku. Wiele osób uważa, że pusta historia kredytowa nie stanowi żadnych przeciwwskazań do zaciągnięcia kredytu. Niestety jest to błąd, ponieważ pusta historia kredytowa jest w oczach banku niewiele lepsza od negatywnej historii.
Boleśnie mogą się o tym przekonać, chociażby młode osoby, które nie zaciągały w przeszłości żadnych kredytów, ponieważ nie czuły takiej potrzeby, po czym zawnioskowały o kredyt hipoteczny. Taka osoba jest po prostu dla banku niewiarygodna i ciężko jest przewidzieć czy będzie ona spłacać zobowiązanie, czy też nie. Bank musi zakładać najgorsze, nawet jeśli klient ma dobre intencje. Niestety, jeśli nie są one poparte dobrą zdolnością i historią kredytową, to decyzja kredytowa może być negatywna.
Spłacaj terminowo zobowiązania
Najistotniejszym czynnikiem podczas budowania historii kredytowej jest terminowe spłacanie zobowiązań. Jeśli bank będzie widział, że nie masz żadnego problemu z regulowaniem swoich kredytów, to chętniej udzieli Ci nowego zobowiązania. Nieterminowe spłacanie rat może przekreślić Twoje szanse na wymarzony kredyt, dlatego lepiej jest ostrożnie podchodzić do zaciągania zobowiązań. Zawsze przemyśl czy będziesz je w stanie spłacać – nieważne czy jest to kredyt gotówkowy, czy konsolidacja https://splatapozyczek.pl/konsolidacja-chwilowek/.
Pozwalaj na przetwarzanie danych o starych kredytach
Po spłacie kredytu znika on z bazy BIK, chyba że nie był on spłacany w terminie. Nie jest to jednak dobra wiadomość, ponieważ taki pozytywny wpis o terminowo spłaconym zobowiązaniu bardzo dobrze świadczy o kredytobiorcy. Warto więc wyrazić zgodę na dalsze przetwarzanie danych dotyczących kredytu, aby banki dalej otrzymywały informacje o terminowo spłaconym kredycie. Niestety negatywne informacje czy byśmy tego chcieli, czy nie są przechowywane przez 5 lat.