Praca w IT przyciąga – zarobki programistów przewyższają kilkakrotnie średnie krajowe, a praca z bogatymi benefitami przyciąga niejednokrotnie osoby spokrewnione do tej pory z humanistycznymi przedmiotami. Pracodawcy w firmach informatycznych często również dają nowym pracownikom bardzo bogate benefity – dość często jest to obiad w pracy, dodatkowe środki na naukę poza pracą, pakiety relokacyjne, miejsca do leżenia i relaksu czy bony okazyjne. Bardzo ważnym benefitem na który zwracają uwagę osoby nowe, niespokrewnione wcześniej z programowaniem czy testowaniem, to prywatna opieka medyczna, na którą mogą sobie pozwolić nieliczni.
Niejednokrotnie zarobki oferowanie dla osób, którym nieobce jest programowanie obiektowe to dzienna stawka rzędu kilkuset złotych. Na polskie realia to ogromna kwota, za którą można żyć na bardzo wysokim poziomie. Nie dziwi więc fakt, że do programowania coraz częściej zachęca się osoby młode, czy po prostu niezadowolone ze swojej obecnej sytuacji materialnej i życiowej.
W pracy programisty najważniejsze jest zdobywanie wiedzy, ciągła nauka, analityczne myślenie oraz duży wkład własny. Bez języka angielskiego ciężko będzie zacząć – prawie wszystkie rozmowy jakie są prowadzone obejmują ten język – jest on nazywany językiem ojczystym informatyki. Drugą ważną sprawą jest zgranie zespołowe – wiele osób musi pracować razem, a bez tego nie ma możliwości zdobycia cennego doświadczenia i dalszej pracy.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych szkół programowania, które zachęcają do kodowania. Grupę, którą najczęściej zachęca się do aktywności informatycznej, to najczęściej matki oraz kobiety. Takim osobom ciężej jest wybić się na rynku pracy – szczególnie, kiedy powracają po urlopie macierzyńskim i zapomniały co to znaczy prawdziwa praca.
Kolejnymi osobami, które zachęca się do wejścia w świat IT to osoby starsze, które czują już wypalenie zawodowe i chciałyby poznać coś innego – świat firm informatycznych również stoi dla nich otworem. Przeszkodą nie jest tutaj, jak w innych branżach, wykształcenie kierunkowe. Liczy się chęć działania.. i duża ilość wiedzy na początek, którą można zdobyć w internecie.
Od czego zacząć? Niektórzy twierdzą, że najlepiej od testowania. Niski próg wejścia i nauka przez około dwa lub trzy miesiące są wystarczające, aby zacząć testować i czerpać z tego satysfakcję. Później można pomysleć o automatyzowaniu własnych przypadków testowych i kreowaniu lepszego „świata” w testowaniu. Praca testera w głównej mierze polega na współpracy z programistami oraz ciągłym ulepszanie i znajdywaniem słabych punktów w aplikacji. Niejednokrotnie pozwala to na pobudzenie fantazji i „na siłę” psucia rzeczy. To pozwala na satysfakcjonującą i pełną wrażeń pracę, która z pewnością nikogo nie znudzi zbyt szybko.
Jak wejść do tego hermetycznego, a jednocześnie tak otwartego świata? Po prostu zacząć czytać blogi, usiąść przed komputerem i po prostu zacząć kodować. Poradników w internecie jest mnóstwo, każdy znajdzie coś dla siebie, bez trudu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here