Obecnie każda branża, począwszy od branży usługowej, handlowej, przez branżę produkcyjną aż po branżę przemysłową stara się w jak najlepszy sposób zoptymalizować procesy wykonywane w obrębie poszczególnej działalności. Zarówno optymalizacja zasobów, jak i optymalizacja procesów jest główną determinantą wartości konkurencyjnej nowoczesnego przedsiębiorstwa zorientowanego na maksymalizację zysku przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów produkcji. W celu jak najefektywniejszego rozporządzania zasobami wszelkiego rodzaju, ale również integracją procesów na różnych płaszczyznach, wykorzystuje się szereg systemów informatycznych, które pomagają w dokonywaniu najlepszych decyzji biznesowych ze względu na branże, w jakiej działa przedsiębiorstwo. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku branży maszynowej.
Specyfika branży maszynowej
Wartość sektora maszynowego w Polsce wzrasta z każdym rokiem. Jest to gałąź przemysłu ciężkiego, który zajmuje się produkcją maszyn dla innych gałęzi przemysłu, takich jak górnictwo, hutnictwo, rolnictwo bądź energetyka. W przypadku przemysłu maszynowego najważniejsze jest stworzenie produktu odpowiadającego wszelkim kryteriom klienta. Ze względu na skalę produkcji, główną rolę odgrywa tutaj produkcja na zamówienie, czyli stworzenie maszyny, która jednocześnie jest bardzo dużą inwestycją dla innego przedsiębiorstwa, w oparciu o który dana firma w przyszłości zachowa ciągłość działalności. Dlatego tak ważna jest precyzja oraz odpowiednia szybkość realizacji produkcji jednostkowej. W tym celu najważniejsze jest zoptymalizowanie zarządzania zasobami w firmie, której rolą jest produkcja maszyn. Poniżej przedstawione są najpopularniejsze systemy informatyczne, które spełniają funkcje usprawniania procesów oraz alokowania zasobów w branży maszynowej.
Systemy ERP
Systemy ERP są najbardziej kompleksowymi narzędziami informatycznymi, które za zadanie mają wsparcie wszelkich procesów dziejących się w obrębie przedsiębiorstwa, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich procesów produkcyjnych. Celem systemów klasy ERP jest uporządkowanie danych w obrębie wszystkich systemów przedsiębiorstwa, dzięki czemu nie powstają żadne niezgodności na linii cyklu całej produkcji, od zamówienia odpowiednich komponentów, przez zespół zajmujący się produkcją aż po łańcuch dostaw oraz sprzedaż produktu finalnego.
Systemy MRP
Systemy klasy MRP są systemami charakterystycznymi do wdrażania w firmach o profilu stricte produkcyjnym, głównie ze względu na fakt, iż z udziałem możliwa jest automatyzacja planowania produkcji wszelkiego rodzaju maszyn, ale i komponentów, i półproduktów. Systemy klasy MRP zdają również egzamin w kontekście potencjalnego kontrolowania procesów oraz ewentualnego szybkiego reagowania na wszelkie odstępstwa od ustalonej wcześniej normy.
Systemy SCM
Systemy SCM są systemami wspomagającymi łańcuch dostaw przedsiębiorstwa. Obecnie większość funkcjonalności tego systemu jest pokryte przez odpowiednio wdrożone systemy ERP, które w swojej ofercie mają również konsolidację procesów logistycznych dotyczących zarządzania łańcuchami dostaw.