Informatyka jest przyszłością, ciężko się z tym nie zgodzić, prawda? Codziennie otoczeni jesteśmy przez mnóstwo urządzeń, które stworzone zostały specjalnie po to, by ułatwiać nam życie. I nie da się ukryć, że ułatwiają, bo dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez technologii.
Myśląc o technologii zapewne przychodzą nam na myśl smartfony, komputery, najnowsze telewizory, monitory, a także sztuczna inteligencja. Nie bez powodu, oczywiście, jednak technologią w zasadzie jest większość rzeczy, które nas otaczają.
Korzystamy z niej, kiedy wypłacamy pieniądze z bankomatu, czy kiedy zmieniamy program w telewizorze. W dzisiejszych czasach zaprogramować można w zasadzie wszystko i jako ludzie – powinniśmy być dumni z tego na jak wysokim poziomie stoi technologia. Niektórym jednak nie wystarcza samo korzystanie z zaprogramowanych urządzeń i sami chcieliby spróbować sił w branży informatycznej.
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że programować można w każdym wieku, choć wiele słynnych dzisiaj osób zaczynało, kiedy było w wieku nastoletnim. Nic jednak nie stoi nam na przeszkodzie, by nauczyć się tego w każdym momencie życia. Jak to mówią – wszystko jest możliwe, jeśli się chce.
Wielu jednak nie ma pojęcia od czego zacząć naukę programowania. Nie da się ukryć, że wybór języków programowania jest naprawdę ogromny. Każdy z nich ma swoje zalety, wady i służy do robienia innych rzeczy.
Nie możemy jednak pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest wybór języka, bo w końcu jest to coś, czego będziemy się przez dłuższy czas uczyli. Musimy więc zastanowić się, co chcemy programować, na czym nam zależy. Każdy język charakteryzuje się innymi rzeczami i powinniśmy dokonać wyboru sami, analizując jego przydatność w tym, co chcemy robić.
Wiele osób poleci zacząć od języka, który jest popularny i którego struktura umożliwi nam kiedyś bezbolesne przejście na jakiś inny. Aktualnie wciąż popularnym i dającym wiele możliwości językiem jest C++. Jest to następnik C, który już powoli odchodzi w niepamięć. W C++ jesteśmy w stanie robić naprawdę ciekawe projekty, zaczynając od prostych programów, a kończąc na grach wideo. W języku C++ zostało napisanych wiele ciekawych tytułów, takich jak przykładowo Amnesia: Mroczny Obłęd, czy chociażby znana i lubiana przez wielu seria Penumbra.
No dobrze, ale w zasadzie to jak zacząć programować?
Przede wszystkim warto przeczytać książki na temat języka, którego chcemy się uczyć. Warto pamiętać, że napisali je ludzie, którzy w danej dziedzinie byli ekspertami i warto się od nich uczyć.
W dzisiejszych czasach, właśnie dzięki technologii, mamy również dostęp do wielu ciekawych poradników/kursów wideo. Wcale nie musimy wydawać na kursy ogromnej ilości pieniędzy, choć jeśli możemy takowe przeznaczyć, to warto. Dla tych, którzy wolą uczyć się sami lub nie posiadają gotówki, którą mogą zainwestować, zostały stworzone właśnie internetowe kursy zamieszone na YouTube. Tam dowiemy się o języku tego, co potrzebujemy wiedzieć, a także zostaniemy przeprowadzeni za rękę po podstawach programowania w danym języku.
Nie zapominajmy jednak, że najważniejsza jest praktyka. Pobierzmy więc jakieś środowisko programistyczne, odpowiednie do języka, którego się uczymy i które umożliwi nam programowanie – i bierzmy się do pracy. Najwięcej nauczymy się na własnych błędach i na praktyce. Czekają na nas tysiące, a nawet setki tysięcy linijek kodu do napisania. Mówią, że praktyka czyni mistrza, więc praktykujmy.