Jedną z rzeczy, do których Polacy przywiązują ogromną wagę, jest zdobycie wyższego wykształcenia. Jesteśmy w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o odsetek osób posiadających dyplom wyższej uczelni. Chociaż jednak zdecydowana większość młodych ludzi pragnie rozpocząć studia, wybranie tych właściwych dla większości z nas jest sporym problemem.

Jedną z pierwszych problematycznych kwestii przy wyborze kierunku kształcenia się jest to, czy lepiej iść na kierunek związany ze swoimi pasjami i marzeniami, czy jednak być pragmatycznym i wybrać studia, które chociaż nie będą nas interesować, mogą przynieść potencjalnie wyższy zysk. Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż wchodzi tu w grę wiele czynników, których często nie da się uwzględnić. W przekonaniu wielu osób trzeba być pragmatycznym i wybierać tylko takie studia, które dobrze wróżą na przyszłość. To ma jednak sens przede wszystkim w przypadku osób o ogromnych zdolnościach uczenia się i tych, które nie zniechęcają się łatwo. Jak łatwo przewidzieć, dla większości z nas studiowanie na kierunku, który nie pokrywa się z naszymi marzeniami i planami, będzie męczarnią. Efektywność nauki będzie tu niższa, a zniechęcenie i bunt wobec przyswajania nudnego dla nas materiału mogą zaowocować kiepskimi wynikami nauki i w efekcie nawet wydaleniem ze studiów w przypadku oblania egzaminów.

Chociaż istnieje dziś wiele kierunków studiów, na których absolwentów nie ma zapotrzebowania i które określa się mianem fabryk bezrobotnych, nie oznacza to, że nie można po nich zrobić wspaniałej kariery i żyć w dobrobycie. Wielokrotnie podawany jest argument, że osoby, które naprawdę kochają to, czego się uczą, a na dodatek są zaradne życiowo i kreatywne, z pewnością znajdą pracę związana ze swoimi studiami. Najlepsi zawsze poradzą sobie na rynku, nawet jeżeli zapotrzebowanie na ich wiedzę i umiejętności wydaje się nie być duże. Warto też wspomnieć, że to pozornie małe zapotrzebowanie to często iluzja lub mit szerzony przez osoby nieznające realiów rynku. Zawsze znajdzie się jakaś nisza, jakaś forma, która będzie potrzebowała osób posiadających dane umiejętności. Można też po studiach założyć własny biznes.

Jakie kierunki jednak są uznawane powszechnie za wartościowe? Na pewno za te wartościowe uznawane są kierunki techniczne i ścisłe. Specjaliści w tym zakresie zawsze znajda dobrze płatną pracę i nie da się temu w żaden sposób zaprzeczyć. Od dawna rekordy zainteresowania biją też kierunki związane z medycyną, prawem i administracją. Można też rozważyć studia z marketingu, którego specjaliści są zawsze potrzebni i bardzo często są także świetnie wynagradzani. Ze studiów humanistycznych warto polecić rozmaitego rodzaju filologie i językoznawstwo. Socjologia, która powszechnie nie cieszy się sporym u znaniem mas i w ich opinii kształci ona wyłącznie bezrobotnych, też potrafi być niezwykle dobrym kierunkiem kształcenia pod warunkiem, że będzie się pilnym studentem i postawi na jej praktyczne zastosowanie, którego uczelnie zazwyczaj nie nauczają.

Problem z większością kierunków studiów w Polsce polega właśnie na braku zajęć praktycznych na uczelni. Jeżeli zadbamy o ich zdobycie na rozmaitych stażach i praktykach, a także wolontariatach, to nawet najmniej opłacalne w społecznej opinii kierunki mogą przynieść nam możliwości i zarobki, o których nam się nawet nie śniło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here